Home Admin

Author: Admin

Post
Филипче: 24 нови случаи , вкупно 201 заболени од коронавирус (ВИДЕО)

Филипче: 24 нови случаи , вкупно 201 заболени од коронавирус (ВИДЕО)

Попладнево министерот за здравство Венко Филипче со најнови информации поврзани со заразата од коронавирус во земјава.  Филипче рече дека според предвидувањата се подготвува детална анализа во врска со бројот на заболени и очекувањата во временски интервал што би можело да се очекува. Начално , сегашните анализи се дека останува на сегашната бројка на алгоритамот.  kanal5.com.mk

Post
Бројот на заболени од корона во земјава достигна 201

Бројот на заболени од корона во земјава достигна 201

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата – соопшти министерот Венко Филипче. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се испишани 2 пациенти кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат. Пациентите се во добра здравствена состојба и се пуштени на домашно лекување. Со ова во...

Post
Втора жртва од коронавирусот во Македонија, заболени 136

Втора жртва од коронавирусот во Македонија, заболени 136

Од министерството за здравство денеска информираа дека има втора жртва од коронавирусот и нови 22 нови заболени со што вкупната бројка заболени се искачи на 136 луѓе. Во меѓувреме и антибиотикот Сумамед, кој се покажа како успешен за лекување на овој вирус, се повлекува од слободна продажба и ќе може да се набавува само со...

Post
Филипче: Прва жртва на коронавирусот во Македонија- почина жена во Куманово

Филипче: Прва жртва на коронавирусот во Македонија- почина жена во Куманово

Филипче најави прес конференција и за 19 часот. -Во текот на вчерашниот ден пристигна повеќе од 150 прашаља па се обидовме да ги одговоривме, но не успеавме, па затоа денес ќе се обидам да одговорам на сите и со оглед на тоа дека има многу ќе имам уште една прес конференција во 19 часот, рече...

Post
Нови 29 заразени, вкупно 114 во Македонија

Нови 29 заразени, вкупно 114 во Македонија

Bо Македонија се регистрирани нови 29 заразени со КОВИД-19 во изминатите 24 часа, вели извор од здравствените власти во земјава. Со тоа вкупниот број на заразени се искачи на 114. Официјална потврда се очекува наскоро, а повеќе детали ќе соопшти министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 15 часот. Од вчера бројот на новозаразени...

Post
Девет нови случаи на коронавирус во земјава, вкупната бројка се искачи на 85

Девет нови случаи на коронавирус во земјава, вкупната бројка се искачи на 85

Регистрирани се девет нови случаи на коронавирус во земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче, на фејсбук напиша дека со тоа бројката на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 денеска до 12.00 часот, се искачи на 85. Според местото на живеење, случаи на КОВИД-19 се регистрирани во шест града: Скопје, Дебар, Штип, Кавадарци, Гостивар и Охрид. Филипче информира...

Post
Вкупно 70 заболени од коронавирус- пациентката од Дебар е во критична состојба

Вкупно 70 заболени од коронавирус- пациентката од Дебар е во критична состојба

Тројца нови заболени до 16 часот се регистрирани во државата, со што бројот на заразени со коронавирус се зголеми на  70. Една од пациентките патувала во Србија, втората е бабата на 4 годишното девојче кое се зарази во градинка во Англија и уште еден пациент од Штип. Критична е состојбата на пациентката од Дебар која...

Post
19 новозаболени на коронавирус

19 новозаболени на коронавирус

Состојбата со коронавирусот во земјата до 10.00 часот – 19 новозаболени на коронавирус – бројката на дијагностицирани пациенти во земјата е 67 лица. Вчера попладне и во текот на ноќта преку Институт за јавно здравје на коронавирус беа тестирани 71 лице. Од нив 2 лица се позитивни на вирусот, едно лице од Скопје – контакт...

Post
Шест нови случаи на коронавирус, заразено четиригодишно девојче

Шест нови случаи на коронавирус, заразено четиригодишно девојче

Први случаи во Штип и Гостивар. Во моментов се тестираат 35 граѓани а резултатите се оечкуваат вечерва. Вкупната бројка на заболени е 48 лица. Во Дебар се испраќа дополнителен медицински кадар.Околу 2.500 граѓани се во самоизолација.МВР со кривични пријави против триесет лица кои го напуштиле домот СКОПЈЕ -Шест нови лица, меѓу кои и четиригодишно девојче,...

Post
Вонредна состојба во цела држава поради коронавирусот

Вонредна состојба во цела држава поради коронавирусот

Вонредна состојба на територијата на цела држава, со цел да се спречи ширење на коронаворусот, прогласи предмалку претседателот на државата Стево Пендаровски. Претседателот во вонредно обраќање до нацијата рече вонредната состојба ќе трае 30 дена, а доколку има потреба може да се продолжи и за уште 30. Претседателот Пендаровски рече дека за првпат од независноста...

  • 1
  • 2
  • 6