Home Admin

Author: Admin

Post
Повеќе од 800 лица се заразени со коронавирус во Холандија

Повеќе од 800 лица се заразени со коронавирус во Холандија

Бројот на потврдени случаи на заразени од Ковид-19 во Холандија се зголеми од 155 на 959 во изминатите 24 часа, соопштија денеска властите. Холандскиот институт за јавно здравје соопшти дека во тој период бројот на смртни случаи од два се зголеми на 12.   Извор: Слободен печат

Post
Филипче: Во моментов 12 заболени од корона вирус, се тестираат уште 9 лица

Филипче: Во моментов 12 заболени од корона вирус, се тестираат уште 9 лица

„Во овој момент ги очекуваме од Дебар да пристигнат новодијагностицираните четворица пациенти. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се уште се досега 9-те, односно 8 практично, заради тоа што прво заболената пациентка во понеделник ќе биде испишана и пуштена на домашно лекување. Од тие осум пациенти, дополнително се влоши состојбата на првата пациентка...

Post
Кина обвини: „Овие војници ни го донесоа коронавирусот“

Кина обвини: „Овие војници ни го донесоа коронавирусот“

Првиот портпарол на Владата на Кина и претставник на МНР, Зао Лијиан , на социјалните мрежи објави извештај кој го објавила веб-страна од Канада која се занимава со завери, а во кој се сугерира дека коронавирусот потекнал од Соединетите Американски Држави. -Земете само неколку минути да прочитате уште еден текст. Ова е толку зачудувачко што...

Post
Нови заразени фудбалери од Серија А, вкупно 10 лица

Нови заразени фудбалери од Серија А, вкупно 10 лица

Екипата на Фиорентина потврди дека играчите на тимот Патрик Кутроне и Херман Пецела, како и тимскиот физиотерапевт Стефано Даинели, биле заразени со коронавирус. Така, бројот на луѓе од штабот на „виолетовите“ со КОВИД-19 е четири. Играчи од Серија „А“, кои се заразени со вирус, се повеќе се инфицираат. Вчера беше откриено дека петмина играчи на...

Post
Полицијата со засилени контроли за спроведувањето на мерките против коронавирусот

Полицијата со засилени контроли за спроведувањето на мерките против коронавирусот

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска соопшти дека формира Кординативно тело за спроведување на мерките поврзани со состојбата со Ковид 19. МВР ги презема сите мерки и активности со цел заштита на граѓаните, а за сите преземени мерки ќе ја информира јавноста преку Одделот за односи со јавност, во координација со другите институции. Како што...

Post
Во Шпанија 1.500 нови случаи на коронавирус за 24 часа

Во Шпанија 1.500 нови случаи на коронавирус за 24 часа

Шпанските власти соопштија дека во земјата бројот на заразени од коронавирус се искачи на 5.753, од кои скоро 3.000 во Мадрид. Тоа значи дека за 24 часа бројот на заразени се искачил за 1.500. Сè уште не се објавени најнови податоци за починати, а до вчера бројката беше 120. Шпанската влада денеска ќе има состанок...

Post
МНР формира координативно тело за помош на државјани кои се заглавени на граници и аеродроми во други држави

МНР формира координативно тело за помош на државјани кои се заглавени на граници и аеродроми во други држави

Министерството за надворешни работи формира координативно тело за помош и поддршка на македонските државјани кои се наоѓаат затекнати на граничните премини на други држави и аеродроми, поради новонастанатата ситуација поврзана со коронавирусот. Сите македонски граѓани во вакви ситуации информациите да ги доставуваат преку следните канали на комуникација: +389 75 273 732 (редовна линија, Viber и...

  • 1
  • 5
  • 6