Home Балкан

Category: Балкан

Post
Регистрирани нов 21 случај на заразени со новиот коронавирус во Грција, вкупно 352

Регистрирани нов 21 случај на заразени со новиот коронавирус во Грција, вкупно 352

Во изминатите 24 часа во Грција, регистриран е 21 нов случај на заразен со новиот коронавирусот, со што вкупната бројка на заразени лица се искачи на 352, јави дописничката на МИА од Атина. Претставникот за коронавирусот на Министерството за здравство на Грција, професорот Сотирис Циодрас, на денешната редовна прес конференција соопшти дека од потврдените случаи...

Post
И Србија во карантин – Вучиќ прогласи вонредна состојба

И Србија во карантин – Вучиќ прогласи вонредна состојба

а територијата на цела Србија е прогласена вонредна состојба, информираше српскиот претседател Александар Вучиќ по вечерашниот состанок со Кризниот штаб. „Србија е во војна со опасен противник кој мора да го победиме. Борбата што претстои е борба за нашите родителите, но и за иднината на нашата држава. Нашите родители кои ги изградија нашите градови и...

Post
Двајца новозаболени од коронавирус во Србија, бројката стигна до 48 лица

Двајца новозаболени од коронавирус во Србија, бројката стигна до 48 лица

Во Србија се потврдени уште два нови случаи заразени од новиот вирус Ковид-19, бројката стигна до 48 заболени. Од последните извештаи до 18 часот , тестирани се 15 лица од кои двајца биле позитивни. Позитивните се наоѓаат во своите домови. Во националната лабораторија Торлак тестирани се вкупно 283 лица кои ги исполнувале критериумите и биле со...

Post
СО СПИЕЊЕ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: ИСКУСЕН ЕПИДЕМИОЛОГ ИСТАКНУВА ДЕКА 8 ЧАСА СОН СЕ НАЈВАЖНИ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ

СО СПИЕЊЕ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: ИСКУСЕН ЕПИДЕМИОЛОГ ИСТАКНУВА ДЕКА 8 ЧАСА СОН СЕ НАЈВАЖНИ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ

Епидемиологот Предраг Кон во изјава за ТВ Б92 вели дека е јасно дека коронарниот вирус циркулира во Србија, но дека се уште нема потреба од кризна состојба, што се должи на мерките за самоизолација, надзор и употреба на средства за дезинфекција, „кои дале доста висок резултат во забавениот пренос на вирусот“. Тој посочи и дека...

Post
Вучиќ ѝ порача на дијаспората: Не доаѓајте, тоа би било нашиот крај

Вучиќ ѝ порача на дијаспората: Не доаѓајте, тоа би било нашиот крај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја повика српската дијаспора да не доаѓа за време на велигденските празници како превенција од ширењето на коронавирусот. Вучиќ рекол дека во тој период се очекува пикот и дека доаѓањето на заразени луѓе би бил најтешкиот удар за Србија и народот. „Тоа би било крај за нас. На различни начини...

Post
Три случаи на коронавирус во Косово

Три случаи на коронавирус во Косово

Косово потврди три случаи на заразени со коронавирус, изјаво министерот за здравство Арбен Витра. Инфициран е 20-годишен Италијанец, 77-годишен маж и член на неговото семејство, жител на селото Стубла, кој неодамна бил во Италија.   Според министерот, владата ги презема сите неопходни мерки за да ја задржи земјата како најмалку погодена од ширењето на пандемијата....

Post
КОВИД 19 го парализираше животот во Европа

КОВИД 19 го парализираше животот во Европа

Корона вирусот продолжува да коси низ европските земји. Животот во славните метрополи стои, а за првпат по втората светска војна нивните улици се празни. Земјите почнаа да ги затвораат границите. Дел од болниците во Рим френетично брзаат да направат нови одделенија, каде речиси 300 здравствени работници ќе се борат со корона вирусот, кој инфицираше речиси...

Post
Бројот на заболени од Ковид-19 во Словенија се искачи на 181

Бројот на заболени од Ковид-19 во Словенија се искачи на 181

ројот на лица заразени со новиот корона вирус во Словенија достигна 181, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во однос на вчерашниот ден тоа претставува зголемување од 40 нови случаи. Меѓу ново заразените е и едно маж, кој во вторникот со авион на Туркиш Ерлајнс од Истанбул пристигнал во Словенија. Тројца од заразените се во...