Home Македонија

Category: Македонија

Post
Донесена пресуда за непридржување до здравствените прописи за заштита од коронавирусот

Донесена пресуда за непридржување до здравствените прописи за заштита од коронавирусот

Основниот суд Кавадарци денеска донесе пресуда во врска со предлогот на Јавното обвинителство за издавање казнен налог против лице кое не се придржувало до здравствените прописи. Донесувањето на пресудата го потврдува и претседателот на Основниот суд Кавадарци, д-р Лазар Нанев, кој го водел предметот. Инаку, предлогот за издавање казнен налог беше против едно лице обвинето...

Post
Под карантин приватна педијатриска амбуланта во Дебар

Под карантин приватна педијатриска амбуланта во Дебар

Единствената приватна педијатриска амбуланта, чиј персонал здравствена услуга пружа на деца од општините Дебар и Центар Жупа, во следните 14 дена ќе биде затворена. „Од вработените имаме еден позитвен на коронаврус, останатите немаат симптоми, но мора да останат во 14-дневен карантин“, изјави за МИА Арбен Аголи, еден од педијатрите во амбулантата.

Post
Пет нови случаи на ковид-19, четворица медицински работници

Пет нови случаи на ковид-19, четворица медицински работници

Пет нови случаи на коронавирус во земјава, објави министерот за здравство Венко Филипче на неговата вечерашна прес конференција. Како што кажа тој, четворица се медицински работници од ординација во Дебар, а еден е сопружник на еден од веќе дијагностицираните случаи. Со ова бројот на заболени во земјава достигна 31 лице. alsat-m.mk

Post
ФИЛИПЧЕ: ПЕТ НОВИ ЛИЦА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ, ДВЕ ЛИЦА ПОЗИТИВНИ НА ТЕСТОВИТЕ, УТРЕ УШТЕ ЕДНА ПОТВРДА

ФИЛИПЧЕ: ПЕТ НОВИ ЛИЦА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ, ДВЕ ЛИЦА ПОЗИТИВНИ НА ТЕСТОВИТЕ, УТРЕ УШТЕ ЕДНА ПОТВРДА

Нови официјални 5 случаи на заразени од корона вирус во земјата и  уште двајца  кои биле позитивни на тестирањата кои ги направиле во надворешна лабараторија, но ќе мора тестирањето да го повторат во лабараториите на Институтот за јавно здравје во текот на утрешниот ден. Ова се последните информации кои на пресконференција ги соопшти вечерва  министерот...

Post
Пендаровски: Нема потреба за воведување вонредна состојба

Пендаровски: Нема потреба за воведување вонредна состојба

По завршувањето наседницата свое обраќање имаше претседателот на РМ Стево Пендаровски. Тој истакна дека треба да им се даде посебно признание на граѓаните на Центар Жупа и Дебар, нагласи и дека е подготвена целосна мобилизација на здравствениот систем. Пендаровски нагласи дека се уште нема потреба од воведување на вонредна или кризна состојба на територијата на...

Post
МВР: Затворски казни за оние кои нема да ги почитуваат препораките и наредбите за спречување на корона вирусот

МВР: Затворски казни за оние кои нема да ги почитуваат препораките и наредбите за спречување на корона вирусот

МВР ја информира јавноста дека за излез од државата можат да го користат граничниот премин кон Бугарија – Деве Баир, без ограничувања, како и граничниот премин Аеродром Скопје. Нашите граѓани можат да остварат влез во  Македонија само на граничните премини Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан ,Блаце и Аеродром Скопје. Странските државјани кои доаѓаат од високо...

Post
Апел од дијабетичар во време на корона вирус: Здраво, јас сум Трајче и ми се живее!

Апел од дијабетичар во време на корона вирус: Здраво, јас сум Трајче и ми се живее!

Пандемијата со корона вирус е во ек, а во нашата земја има 18 заразени од Covid-19. Вирусот е најопасен за постарите лица, како и лицата со хронични болести, како дијабетес. Токму затоа, освен што е важно да се заштитиме себе си, пред сѐ со самоизолација и редовно миење на рацете, треба да мислиме и на заштита...

Post
Лажните вести во време на мерки против коронавирусот

Лажните вести во време на мерки против коронавирусот

Дел од медиумите, претежно портали ја искористија и оваа криза со корона вирусот за објавување лажни вести. Експертите со совет до граѓаните, да се внимава кои извори на информации ги користат, да внимаваат дали е користен релевантен извор за информирање и дали е побарано мислење од сите засегнати страни во проблематиката. Марина Тунева, претседателка на...

Post
Нема нови заболени од корона вирус

Нема нови заболени од корона вирус

Министерството за здравство вечерва информира дека и вториот, повторен тест на лицето од Кочани, чиј брис пристигна преку Центарот за јавно здравје Штип е негативен на корона вирусот. И првиот тест на пациентот од Кочани беше негативен, но заради типичните симптоми на вирусот, тестирањето беше повторено. Со тоа сите седум лица тестирани денеска се негативни на вирусот и нема нови...

Post
Медицински тим од „Аџибадем Систина” и хотелот Ибис Стајл ставени на располагање за лица сомнителни на коронавирус

Медицински тим од „Аџибадем Систина” и хотелот Ибис Стајл ставени на располагање за лица сомнителни на коронавирус

Хотелот има капацитет од 47 соби и комплетно ќе биде пренаменет во Центар за изолација на сомнителни лица на вирусот Ковид-19 на кои им е определен 14 дневен изолационен период (карантин) од надлежните здравствени институции. Целосниот капацитет на хотелот Ибис Стајл – поранешната болница Мала Богородица – Систина од утре се става на располагање на...