Home Свет

Category: Свет

Post
ГЕРМАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА ОБЈАСНИ СЕ: ЕВЕ ЗОШТО И ОСНОВНИТЕ МЕРКИ НА ЗАШТИТА ПРАВАТ ЧУДА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ (ВИДЕО)

ГЕРМАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА ОБЈАСНИ СЕ: ЕВЕ ЗОШТО И ОСНОВНИТЕ МЕРКИ НА ЗАШТИТА ПРАВАТ ЧУДА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ (ВИДЕО)

„Повеќе не станува збор за да ги спречиме луѓето да стапат во контакт со вирусот, ова е пандемија и не може да се спречи“, соопшти германската телевизиска станица. „Експертите проценуваат дека најмалку 2/3 од луѓето во Германија ќе дојдат во контакт со вирусот и ќе се разболат. 80 проценти лесно ќе се справат со вирусот,...

Post
СЗО повика на засилување на програмите за тестирање за коронавирусот

СЗО повика на засилување на програмите за тестирање за коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика сите земји да ги засилат програмите за тестирање како најдобар начин да ја забават пандемијата на вирусот Ковид-19. – Имаме едноставна порака за сите земји – тест, тест, тест, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус на прес-конференција во Женева. – Без тестирање, случаите не можат да...

Post
Меркел: Г7 со заеднички мерки за справување со коронавирусот

Меркел: Г7 со заеднички мерки за справување со коронавирусот

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека земјите од Г-7 се согласни заедно да дејствуваат со координирани мерки во спречување на ширењето на коронавирусот како и справувањето со последиците од него.Претходнопретседателката на Европската КомисијаУрсула фон дер Лејен на денешната прес конференција изјави дека ЕУ размислува да воведе 30 дневна забрана за движење за луѓето кои влегуваат...

Post
Млад играч и тренер ја изгуби борбата со коронавирусот во Шпанија

Млад играч и тренер ја изгуби борбата со коронавирусот во Шпанија

Франсиско Гарсија, 21 годишниот играч и тренер на шпанскиот фудбалски клуб Атлетико Портада Алта почина после борбата со коронавирусот порачаа од клубот од Малага. Гарсија така стана најмладата жртва на коронавирусот во Малага. Коронавирусот бил само дополнителна причина затоа што тој боледувал од воспаление на плуќата и леукемија. Шпанските власти објавија дека тој ќе победел во...

Post
„Имаме два лекови, треба само да видиме кој е ефикасен“: Инфектолози тврдат дека го победиле коронавирусот

„Имаме два лекови, треба само да видиме кој е ефикасен“: Инфектолози тврдат дека го победиле коронавирусот

Лекови кои се користат во лекувањето на ХИВ вирусот и маларија би можеле да го сопрат коронавирусот, веруваат австралиски научници. Група на инфектолози од Универзитетот Квинсленд од Бризбејн тврдат дека два лекови кои што постојат веќе ја победиле инфекцијата на Covid-19. Хлорокин, лек против маларија и комбинација лопинавир/ритонавир со кои се третираат пациентите заразени од...

Post
НАД 2.000 МРТВИ ВО ИТАЛИЈА, ОД КОИ 349 ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

НАД 2.000 МРТВИ ВО ИТАЛИЈА, ОД КОИ 349 ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Во Италија во последните 24 часа починале 349 луѓе од коронавирусот, со што бројката втор ден по ред е поголема од 300. Црниот рекорд беше остварен вчера, кога имаше 368 починати. Италија со тоа ја надмина бројката од 2.000 мртви, односно досега ги има 2.158. Специјалниот комесар Анџело Борели извести дека во земјата има и...

Post
Од короната денеска во Италија умреа 349 лица

Од короната денеска во Италија умреа 349 лица

Во Италија денеска се регистрирани 2.470 нови инфицирани лица од Ковид-19, што е за 400 помалку од вчера, но бројот на починатите само малку се намалил. Комесарот за кризата Анџело Борели објави дека денеска починале 249 лица, што е за 19 помалку од вчера. Вкупно, од вирусот досега се заразени 27.890 лица, а починале 2.158....

Post
Во Италија рекордни 368 лица починати во еден ден

Во Италија рекордни 368 лица починати во еден ден

о Италија починаа рекордни 368 лица во последните 24 часа како последица на коронавирусот, јавува новинската агенција Франс прес. Според податоците кои ги обработува веб-страницата „Ворлд о метерс“, во Италија досега со новиот вирус биле заразени 24 747 лица. Во моментов активни заразени случаи со коронавирус има 20 603 лица, 2 335 лица оздравеле, а 1...

Post
Холандија ги затвора училиштата, кафулињата и рестораните

Холандија ги затвора училиштата, кафулињата и рестораните

Холандија ги затвора училиштата, кафулињата и рестораните како мерка за превенција од ширење на корона вирусот, јави Националната холандска телевизија. Владата ќе ги спроведе мерките заради пандемијата од Ковид 19. Во Холандија досега починаа 20, а заразени се 1135 граѓани. Извор: frontline.mk/

Post
Британците загрижени за здравјето на кралицата Елизабета поради коронавирусот, таа ги одложи сите состаноци

Британците загрижени за здравјето на кралицата Елизабета поради коронавирусот, таа ги одложи сите состаноци

Кралицата Елизабета Втора ги одложи сите состаноци, за да постапи според пропишаните мерки за претпазливост поради коронавирусот. Како што Бакингемската палата објави преку официјално соопштение, распоредот на кралицата е координиран со моменталните околности, а нејзините состаноци со премиерот Борис Џонсон ќе продлжат според планираното. Истакнатиот водител Пирс Морган, поради тоа се загрижи за здравјето на...

  • 1
  • 2