Бројот на заболени од корона во земјава достигна 201

Бројот на заболени од корона во земјава достигна 201

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата – соопшти министерот Венко Филипче. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се испишани 2 пациенти кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат. Пациентите се во добра здравствена состојба и се пуштени на домашно лекување. Со ова во земјата досега има 3 излекувани пациенти и 3 починати – додава министерот за здравство. По градови новозаразените се од: Скопје (15), Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1), Тетово (1). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува...